Januar er måneden for de store utsyn og friske spådommer. Mye har allerede blitt sagt her på Kjøkkenfesten. Men webanalyse er et fagfelt som kanskje går litt under trendradaren for de aller fleste. Derfor har jeg satt opp mine spådommer for hva som vil skje i Norge innen fagområdet webanalyse dette året.

1. Webtrends markedsandel reduseres kraftig

Webtrends har i mange år hatt en sterk og dominerende markedsandel i Norge, stort sett takket være Arena Data som lokal leverandør av hosting, teknisk kompetanse og analyse tjenester. Når nå også Arena er blitt Google Analytics-autoriserte konsulenter, er nok dette en indikasjon på at de som sitter tettest på Webtrends har sett skriften på veggen. Det er svært, svært vanskelig å konkurrere med Google Analytics som er gratis og som nå også har langt flere muligheter for analyse enn hva man finner i Webtrends. Segmentering er et godt eksempel.

Flere store aktører kjører nå Google Analytics i parallell for å teste om løsningen kan erstatte Webtrends. Andre aktører har tatt skrittet fullt ut, som for eksempel SPK som har byttet fra Webtrends til franske AT Internett og Norge.no som har byttet til Google Analytics

2. Adobe Omniture blir enda mer usynlig

Etter Adobes oppkjøp av Omniture har vi merket en dramatisk nedgang i interessen for Norge. Planlagte seminarer blir avlyst og det er helt slutt på besøk fra selgere og konsulenter som ønsker å utvide Omnitures markedsandel. En av Omnitures største kunder i Norge har i løpet av 2010 begynt å bruke Google Analytics på konsernsidene og det er trolig bare et tidsspørsmål før datterselskapene vil følge etter.

Omniture sliter for øvrig med samme problem som Webtrends: Hvorfor betale dyrt for noe som kan fås bedre og gratis gjennom Google Analytics.

3. Fransk åpning i Norge?

Overnevnte AT Internett, som har høye markedsandeler i Europa og Frankrike spesielt, ser ut til å være på full fart inn i vakuumet etter Webtrends og Omniture. ATI kapret et av Norges mest besøkte netthandelssteder (norwegian.no) og blir benyttet av en rekke selskaper i Schibstedkonsernet. Statens Pensjonskasse valgte ATI på senhøsten og trolig vil flere offentlige aktører se med interesse på de erfaringer SPK nå gjør seg.

ATI har en spennende løsning, profesjonell organisasjon og er et seriøst alternativ for de som ikke ønsker å benytte gratisløsninger, men vil ha en betalt relasjon til verktøyleverandøren.

4. Personvernproblemer for Google Analytics

Personverndebatten raser i Europa og tyske myndigheter har besluttet å forby verktøyet. Tyske myndigheter mener Google Analytics bryter med personvernhensyn og kommer nå til å bruke rettsvesenet for å bøtelegge nettsteder som benytter verktøyet.

Her hjemme i Norge er også IP-adresser regnet som personopplysninger og Datatilsynet rasler med sablene. Til Digi har Datatilsynet uttalt at de ikke er fremmed for å følge tyskernes eksempel, og nedlegge et praktisk forbud mot bruk av Google Analytics. Hvis den tyske tilnærmingen blir brukt i Norge så vil landskapet på kort tid endre seg dramatisk.

5. IBM lar vente på seg

IBM gjorde vei i vellinga i 2010 gjennom oppkjøp av to ledende webanalyseløsninger Coremetrics og Unica. Det var mye oppmerksomhet rundt oppkjøpet og mange lurte også på hvor lenge det ville ta før Oracle kom på banene også her.

Vi tror at IBM vil slite litt med å få tilstrekkelig synergier ut av de to løsningene. Og når vi ser hvor stille det har blitt rundt Omniture etter Adobe oppkjøpet, så regner vi med at dette vil ta tid. Kanskje vi får grunnlag for spennende spådommer for 2012?

6. Kamp om kompetanse

Webanalytikere begynner å bli en ettertraktet gruppe medarbeidere. Svært mange konsulentselskap har fulgt i Halogens fotspor og gjort webanalyse til en sentral og integrert del av tjenestene som tilbys.

I tillegg begynner en rekke bedrifter å få øynene opp for verdien av å vite hva som faktisk skjer i den digitale kanalen, hvordan man kan jobbe mer målrettet og få større effekt med mindre kostnader. Stillingsannonser for rene webanalytikere (som nærmest ikke eksiterte i Norge for 2 år siden) begynner nå å bli mer vanlig. Det er også gledelig å se at store og mer tradisjonelle aktører som Posten går nye veier og utnytter de digitale flatene for å rekruttere. Stilling ledig som webanalytiker i Posten ble for eksempel annonsert på Twitter og LinkedIn.

7. Flere vil teste

Testing og optimalisering er noe de fleste webansvarlige kjenner til, men det er et stykke vei fra teori til praksis. Det som stopper de fleste fra å ta i bruk testing er tungvinte publiseringsprosesser. Vi tror at leverandørene av CMS (Publiseringsløsninger) vil fokusere på å gjøre det lettere for brukerne å teste varianter av sine løsninger. Ett eksempel er EPI-server som har tilrettelagt for dette gjennom modulen CMO (Campaign Monitor and Optimization).